coaching

coaching

מספר טלפון

04-6935062

מאמרים לפי נושאים

חשיבות האימון לשינוי הרגלי אורחות החיים לסוכרתיים

אולי אתם מכירים מקרוב או מרחוק, חברים או בני משפחה ואולי קרה לכם  שקיבלתם טלפון מרופא המשפחה שסיפר לכם שבדיקות הדם דורשות התערבות. לפעמים העידו  על רמת סוכר גבוהה בדם, פרופיל שומנים גבוה, לחץ דם… כל אותם המקרים שדורשים  מאיתנו שינוי התנהגותי בהרגלי האכילה, התאמת תזונה מתאימה ונכונה למצב והתחלת  עיסוק בפעילות גופנית.  כמה קשה לנו לעשות  את השינוי  הקטן להתחיל בפעילות גופנית ,  ואפילו רק מהסיבה כי זה בריא יותר, נכון יותר, משפיע טוב על המצב רוח של כל אחד  מאיתנו . הדבר הקטן או הגדול הזה דורש מאיתנו התכוונות ואנרגיה רבה לצאת לפעולה.  מה קורה לאדם סוכרתי שיציאה לפעילות גופנית ושינוי בהרגלי האכילה הינו בגדר  חובה ” ?

ידוע עוד מימי הרמב”ם על הקשר בין גוף לנפש, כמה נפשו של האדם  ומצבה הרגשי משפיע על מצבו הפיזי. כשאנו מנסים להגדיר  מהו רגש, לכאורה המשימה נראית פשוטה מאחר ולכולנו יש תחושה של המושג הזה, הבנה  אינטואיטיבית שלו. חוקרים רבים בתחום חלוקי דעות בנוגע להגדרה. רגש הוא  האופן שבו בא לידי ביטוי מצבו הנפשי של האדם. רגש קשור קשר הדוק עם מצבו הפנימי,  הגופני והחברתי של האדם. ניתן לתאר רגשות, כגון: אהבה, שנאה, אומץ, פחד, הנאה,  עצב, וכעס כתגובות פסיכולוגיות  ופיזיולוגיות קצרות שנחוות באופן סובייקטיבי כתחושות המתורגמות לפעולה/ תגובה. מכאן  האמונה היא ששינוי אמיתי פנימי המחבר בין גוף ונפש יביא לשינוי אמיתי לחיים ויהפוך  לחלק אינטגראלי של החיים ללא צורך בהתעסקות  באותם אתגרים / מחסומים שעומדי בפנינו ביחס לאורח חיים בריא : אכילה בלתי  נשלטת, חוסר איזון מטבולי, פעילות גופנית ועוד..

אימון לאורח חיים בריא בכלל ובדגש לסוכרתיים בפרט, ממוקד בשינוי  בהרגלים בשינוי פנימי מהותי ולא רק התנהגותי, תוך הצבת מטרה ארוכת טווח. הצעד  הראשון המשמעותי היא יצירת המוטיבציה לשינוי , כדי שתתפתח  המוטיבציה הזו קיימים לפחות שלושה מרכיבים  קריטיים לשינוי: מוכנות, רצון ומסוגלות. שינוי התנהגותי בונה, נוצר כאשר האדם מקשר  אותו למשהו בעל ערך פנימי, משהו חשוב (מתוך: “הגישה המוטיבציונית” מאת מילר ורולניק). השינויים  מתחילים בצעדים קטנים על מנת שהמתאמן יחווה הצלחה ומסוגלות אשר תאפשר לו להגיע  למצב “state” של הצלחה ומסוגלות. ככל שהמתאמן יחווה הצלחות כך הדרך קדימה  סלולה.

ישנם מקרים בהם האנשים בעלי מוטיבציה אישית מאד גבוהה ומצליחים לצאת  מידית לפעולה ולשמרה לאורח זמן. מה קורה אם אותם אנשים שקשה להם ועצם קבלת תוצאות  בדיקות הדם באמת מצליחות להוציא לפעולה כתוצאה מהפחד… נוצרת כאן מוטיבציה של  הימנעות מכאב (away from ). אך האם היא תישאר לאורך זמן? חשוב ליצור מוטיבציה לעונג לטווח  הארוך  (towards ) , הצבת תמונה עתידית  מיטבית ארוכת טווח לחיים.

האימון לאורח חיים בריא בכלל מתמקד  בקשר שבין גוף ונפש, שהרי ישנו קשר הדוק  בין הנפש הבריאה לגוף בריא. בין המחלה הכרונית או מניעתה (לקבוצות הסיכון)  תוך שינוי התנהגותי באורח החיים.

כך האימון לאורח חיים בריא לסוכרתיים , לצד  המודל האימוני הקונפלואנטי (בזרימה) המציב בפני המתאמן תמונה עתידית מיטבית ארוכת  הטווח אנו יוצרים במקביל מטרות (outcomes ) קצרות טווח היוצרות את חווית  ההצלחה. החשוב ביותר באימון סוכרתיים הוא ליצור  הצלחות קטנות ולחבר אותם למשאבים ולמצבים ( states ) של  הצלחה  לאורך כל הדרך. משימות קטנות הצלחות  קטנות מחזקות את חווית המסוגלות העצמית חיזוק הביטחון העצמי והידיעה כי הפעם זה  אפשרי.

האימון לסוכרתיים מהווה נדבך נוסף לטיפול המולטי  דיספלנארי של הסוכרתי. במרפאת הסוכרת פוגש המטופל את הצוות הרפואי, את הרופא האחות  המחנכת לסוכרת את הדיאטנית לעיתים גם עובדת סוציאלית אשר מאבחנים את המצב ומציבים  בפניו את המטרות הקליניות לאיזון מדדי הסוכר, וכן מלמדים את המטופל כיצד לנהוג…

מחקרים  מראים את היתרונות והערך המוסף במעורבות אישית  התנהגותית באמצעות אימון אישי לעומת הטיפול המקובל במרפאות הסוכרת עד כה. היתה  ירידה משמעותית בהיענות לטיפול התרופתי ומעקב אישי אחר מדדי הסוכר, עליה בפעילות  גופנית, ירידה במתח הנפשי וירידה משמעותית במדדי איזון הסוכרת  – ירידה בהמגולבין המסוכרז (1). המסקנה מהמחקר  שיש ערך מוסף משמעותי לשילוב אימון אישי ממוקד במטופל, בתוכניות החינוך לסוכרת  המקובלות כיום. וכן שינה חשיבות רבה להכרת עולם התוכן של מחלת  הסוכרת.

בדיונים של קבוצות מיקוד הביאו את החוקרים  לבחון את האפשרות של אימון אישי (coaching) כהתערבות  אישית לתמוך ולעזור לאנשים אשר אינם מצליחים לבצע את השינוי ההתנהגותי בכוחות  עצמם. במהלך המחקר של חלוקה לזוגות הראה המחקר את הצלחת האימון האישי בשיפור היחס  למחלה ובהנהלות של החולה לאזן את הסוכרת. הדבר בא לידי ביטוי בכמה אופנים , מתוך  הדיווחים של החולים שאומנו: “יותר הקפדתי על הדרך… איזון הסוכר בדם, פעילות  גופנית וצעידה”, אם אני יכול לשלוט באוכל אני יכול לשלוט בסוכרת, התחלתי  להסתכל על התוויות של מוצרי המזון” , “מתחתי את האינטרוולים בין הארוחות”,  ועוד. כל חולים דיווחו שבכוונתם להמשיך בדרכם החדשה שאימצו לאור האימון (2).

כחלק ממתן מענה לסוכרתי בצוות המולטי דיספלנארי  יש מקום להוסיף את המאמן האישי, מאמן הבריאות המתמחה בסוכרת. ישנה חשיבות רבה  שהמאמן ידע ויכיר את המחלה ואת הקליניקה לפחות ברמת הידע. מחקרים הוכיחו שמידע רב  תחומי ומיומן בתחום הסוכרת מאפשר תמיכה והובלת המטופל להישגים טובים יותר.

עידית ג’וס

  1. Wolever RQ, et al: Integrative Health Coaching for Patients with Type
    2 Diabetes, A Randomized Clinical Trial. The Diabetes Educator; vol. 36, 4: pp.
    629-639, 2010.
  2. Joseph DH, Griffin
    M, Hall RF, Sullivan ED: Peer coaching: an intervention for individual
    struggling with diabetes. Diabetes Educ. 27:703-710, 2001

.

הצטרפו אלינו בפייסבוק

הצטרפו אלינו בפייסבוק

חדשות

צור קשר

[contact_form]

הבלוג של עודד

הבלוג של עודד

הבלוג של רחל

הבלוג של רחל