coaching

coaching

מספר טלפון

04-6935062

מאמרים לפי נושאים

אימון לסוכרתיים

  אימון לאורח חיים בריא בדגשי אימון לסוכרתיים 

מבוא

כיום ידוע הקשר בין איזון מחלות כרוניות לבין שינוי באורח החיים, ברמת ההתנהגותית. יותר ויותר מחקרים מצביעים על איזון טוב של המחלות הכרוניות, ביניהם סוכרת, ושיפור המדדים הרפואיים באמצעות התערבות אישית או קבוצתית בגישה של שינוי התנהגותי ושינוי באורח החיים. החולים עצמם מדווחים על התרומה המשמעותית בהתערבות האישית ברמת ההתנהגותית ואורח החיים.

הרבה מחקרים מצביעים כי לא מספיק להכיר ולהבין את הידע התיאורטי של המחלה והשלכותיה. לחולים מאד קשה לדבוק בהנחיות הרפואיות רק מתוך ההכרח , ישנה חשיבות רבה להבנה העמוקה ולרצון האמיתי לשנות את אורח החיים. ככל שהחולה יחווה הצלחה והדבר יהפוך להתנהגות שגרתית ומבניית מעליה, כך יצליח החולה להטמיע ולדבוק באורח החיים הרצוי. ישנה חשיבות לשינוי מהותי אשר לא תמיד החולים מצליחים לעשות את השינוי המהותי בכוחות עצמם. החשיבות של תמיכה שיחה עם השותפים למחלה לא פעם עוזר ומעודד לצאת לפעולה.

מכאן שהמוטיבציה לשינוי בכלל ובאורח החיים בפרט מחייב התערבות התנהגותית . לא די בהנחיית המטופל במה עליו לעשות בהתמודדות עם המחלה הכרונית או מהן הסכנות העורבות מעבר לפינה באם לא ינקוט את אמצעי, כגון: סוכרת, חוסר איזון רמות הסוכר יובילו לסיבוכים. בעיות הענות לטיפול תרופתי שכיחות מאד במצבים מסכני חיים, נראה כי החמרת הענשה אינה מרתיעה כלל וכלל. על מנת לשנות יש צורך לעורר את המוטיבציה לשינוי אצל הפרט. אדם המאמין שיוכל להשתנות אכן יצליח. מוטיבציה מושפעת מגורמים טבעיים רבים בין אישיים ותוך אישיים וכן מהתערבויות ספציפיות. נראה כי המוטיבציה רגישה במיוחד לסגנונות תקשורת בין אישיים.ניתן לומר כי קיימים לפחות שלושה מרכיבים קריטיים לשינוי: מוכנות, רצון ומסוגלות. שינוי התנהגותי בונה נוצר כאשר האדם מקשר אותו למשהו בעל ערך פנימי, משהו חשוב. מוטיבציה פנימית לשינוי נוצרת באווירה מקבלת ומעצימה שהאדם חש בה בטוח לחקור את ההווה הכאוב ביחס למה שרצוי ורב ערך.

האימון האישי בשונה מהלימוד הרגיל מאפשר את יצירת המוטיבציה לשינוי , מתמקד בפרט ובמאמציו לעשות את השינוי . המאמן מאתגר את המתאמן לשאוף יותר, להגיע רחוק יותר, לאפשר לאותן יכולות הגלומות בו לבוא לידי ביטוי, לעורר את המוטיבציה, לעשות את הצעד הבא קדימה, להשיג ולהגשים את מטרותיו ויעדיו (השינוי).

קיימות כיום עדויות שאימון אישי (coaching) כהתערבות אישית לתמוך ולעזור לאנשים אשר אינם מצליחים לבצע את השינוי ההתנהגותי בכוחות עצמם. במהלך המחקר של חלוקה לזוגות הראה המחקר את הצלחת האימון האישי בשיפור היחס למחלה ובהנהלות של החולה לאזן את הסוכרת. הדבר בא לידי ביטוי בכמה אופנים , מתוך הדיווחים של החולים שאומנו: "יותר הקפדתי על הדרך… איזון הסוכר בדם, פעילות גופנית וצעידה", אם אני יכול לשלוט באוכל אני יכול לשלוט בסוכרת, התחלתי להסתכל על התוויות של מוצרי המזון" , "מתחתי את האינטרוולים בין הארוחות", ועוד. כל חולים דיווחו שבכוונתם להמשיך בדרכם החדשה שאימצו לאור האימון .

הפרמטר החשוב ביותר בטיפול בסוכרת הינו איזון רמות הסוכר בדם, ידוע כי ככל שהחולה מעורב יותר היתרונות באימון לסוכרת הם:

• למאמן אישי ישנם את הכלים לתמוך וללוות את המתאמן לערוך שינוי התנהגותי בחייו

• המאמן תומך במתאמן להציב מטרות ברות השגה ומאתגרות ומלווה אותו בהשגתן.

• מחויבות לחולה ולתהליך

• המתאמן מחוייב לאימון ולתהליך (ישנה מחויבות חיצונית בלתי תלויה).

• זמינות- החולה הסוכרתי מאותגר יום יום באיזון הסוכרת הכוללת פעולות רבות ותכנון מראש כל יום וכל שעה, ההתמודדות הזו דורשת מאמצעים רבים ותמיכה רבה, הזמינות של מאמן גבוהה ביותר וכך המתאמן מרגיש שיש לו שותף למסע.

• התמקצעות בתחום האימון לבריאות בדגש סוכרת

• הקניית כלים למתאמן לשמר את המצב המאוזן , הדרך היא להשיג את המטרה ולשמרה לאורך זמן ובכלל.

המרכז לאימון קונפלואנטי התמחה בפיתוח גישות לקידום אורח חיים בריא בדגש עם סוכרתיים. יתרונה של גישת האימון הקונפלואנטי בפיתוח אורח חיים בריא היא:

• שילוב של כלים רבים מעולם האימון וגישות הנחייה נוספות: גשטאלט, NLP, עבודה ומיקוד גוף ונפש ועוד המקדמים מטרות ניהול אורח חיים בריא.

• התמקצעות בתחום האימון לבריאות בדגש סוכרת, הבנת החולה הסוכרתי והאתגר היום יומי שהעומד בפניו בהגעה ושמירה על איזון רמות סוכרת ומניעת סיבוכים.

• מקצוענות – הבאת המטופל לstate של הצלחה בקיום אורח חיים בריא.

פרטים על הקורס

60 שעות שתתקימנה ב-10 מפגשים של 6 ש' כ"א.  סופרויז'ן אישי של ליווי חולה סוכרת בן 4 מפגשי ליווי טלפוניים בתשלום נוסף לאימון של 10 מפגשים.

מנחי הקורס

ד"ר עודד בן מנחם,  ו-עידית ג'וס 

נושאים שיועברו בקורס

אפייני האימון הקונפלואנטי.

* מודל האימון הקונפלואנטי לקידום אורח חיים בריא אצל סוכרתיים

* מודל השינוי

* כלים ליצירת זרימה עם המתאמן

* אבחוני אורח חיים

* רגשות המעורבים בתהליך אימון סוכרתיים

* מיומנויות וכלים אימון סוכרתיים

* מאפייני אנשים בעלי תסמונת סוכרת

* היבטים קליניים של המחלה

* הסכם וגבולות

* סוגיות אתיות.

* ניתוח "דילמות"

*סביבות תומכות.

* סיום פרידה

קהל היעד

מאמנים מוסמכים חברי לשכת המאמנים בישראל המעוניינים להתמחות בקידום אורח חיים בריא לסוכרתיים.

תוצאה מצופה

מאמנים המכירים את שדה האימון של סוכרתיים ורגישים לכללי אתיקה ושת"פ עם צוותים רפואיים. הקורס מכשיר לפעילות משלימה בלבד של שמירה על אורח חיים בריא והחלקים התחזוקתיים.

תנאי קבלה

ראיון קבלה עם מנחי הקורס.

הרשמה

פרטים בטלפון 046935062 רחל

 

הצטרפו אלינו בפייסבוק

הצטרפו אלינו בפייסבוק

חדשות

צור קשר

[contact_form]

הבלוג של עודד

הבלוג של עודד

הבלוג של רחל

הבלוג של רחל